8/10 (ΕΦΗΒΩΝ) ΒΑΟΛ - ΦΟΒ 69-73

Πρώτο παιχνίδι και πρώτη νίκη για την φετινή αγωνιστική σεζόν για τον Πρωταθλητή Χίου και Αιγαίου, ΦΟΒ απέναντι στον αξιόμαχο αντίπαλο ΒΑΟΛ με σκορ 69-73 στο κατάμεστο Βούρειο. Έχοντας τραυματία τον αρχηγό μας Μ. Στείρο του οποίου του ευχόμαστε γρήγορη ανάρρωση , τα παιδιά μας μπήκαν δυνατά παίζοντας πιεστική άμυνα και βρίσκοντας επιλογές στην επίθεση κατάφεραν προηγηθούν με +15 στο ημίχρονο. Στην επιστροφή οι παίχτες του Κ. Αμέντα κάνοντας αρκετά λάθη και κυρίως ο τραυματισμός του Ν. Τριπολίτη 13π. όπως και η αποβολή του Ν. Κιρκινέζη 20(1) με 5 φάουλ έφεραν τον ΒΑΟΛ μια ανάσα πριν ανατροπή. Σε πολύ κακή βραδιά το διαιτητικό δίδυμο, Αναστασάκη Συμιακακη, οι οποίοι σφύριζαν με δυο μέτρα και δυο σταθμά ,με αποκορύφωμα την αποβολή του Ν. Κιρκινεζη δίνοντας του δυο συνεχόμενα ανύπαρκτα φάουλ στο πρώτο λεπτό του 4 δεκαλέπτου .Στο τέλος όμως η ψυχή του πρωταθλητή μίλησε και έφερε την 1η πολυπόθητη νίκη στην ομάδα μας. Απίθανη εμφάνιση από τον νεοαποκτηθέντα Γ. Μαμαλή 17π όπου κυριάρχησε στα post. Τον καλωσορίζουμε στην ομάδα μας όπως και τον Δ. Λυμπέρη και τους ευχόμαστε και άλλες νίκες. Συγχαρητήρια σε όλους! Δύσκολη αρχή ακόμη πιο δύσκολη η συνέχεια... Πάμε δυνατά!

Δεκάλεπτα: 9-15, 13-22, 17-14, 30-22

ΒΑΟΛ( Π.Καλαμάρης): Παπαγιαννάκης 5, Χριστοβασίλης 3(1), Μαμουνής 2, Παπαδόπουλος 17(2), Χιωτέλλης 18, Σαρρής, Χωριανόπουλος 18, Ντούλης , Ταουζής, Ιατρουδέλης 2, Νικολάκη, Αγγελής 4

ΦΟΒ(Κ.Αμέντας) : Κιρκινέζης 20(1), Καρύτης 2, Τριπολίτης 13, Τσεσμελόγου, Ματσάγκος, Αχλαδίτης, Φραγκομίχαλος 11, Ζαρκάδης, Μαμαλής 17, Στείρος Θ. 10, Λυμπέρης, Χαβιάρας

Κατασκευή ιστοσελίδων 2015 : Chiosstartup.com |-| Copyright Fovbc.gr