(ΑΝΔΡΩΝ) ΟΜΗΡΟΣ - ΦΟΒ 89-84

Ήττα χθες το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο Καμποχωρων για το ανδρικό μας τμήμα από την αντίστοιχη ομάδα του Ομήρου Καλλιμασιας. Η ομάδα μας δεν κατάφερε να συνεχίσει το αήττητο σερί που είχε χτίσει σε όλη την περσινή χρονιά και γνώρισε την πρώτη της ήττα για το πρωτάθλημα μετα από την σεζόν 2016 - 2017. Για ένα ακόμα παιχνίδι πετάξαμε στα σκουπίδια το πρωτο ημίχρονο  κυρίως αμυντικά αφου οι παίκτες έχασαν τις περισσότερες μάχες είτε στο ένας εναντίον ενός, είτε στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα να πάμε στα αποδυτήρια ηττουμενοι με 42-34. Στο 3 δεκάλεπτο ξεκινήσαμε με πολλά λάθος πασες στις αντεπιθεσεις και στο 4 λεπτό ο ΛΕΓΑΤΟΣ μετά από ένα αμυντικό ριμπάουντ γυρίζει το πόδι του και παθαίνει διάστρεμμα!!. Εκεί και ενώ η έκβαση του αγώνα δεν ήταν υπέρ μας και χάνοντας και τον πρώτο σκόρερ και ριμπαουντερ  μας καταφέραμε να κερδίσουμε το δεκάλεπτο με 19-20. Στο 4 δεκάλεπτο μπήκαμε ακόμα πιο δυνατά, τα παιδιά έπαιξαν και για τον Σταμάτη  και βγάζοντας ενέργεια κυρίως στην αμυνα και με  ψυχή  κατάφεραν να μειώσουν στον  πόντο 29 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει ο αγώνας. Εκεί και ύστερα από time out, η ομάδα έξυπνα με τον Πατελιδα πήγε στις βολές  όπου ο Γιώργος έβαλε την 1 από τις 2 και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση. Σκορ 4 δεκαλέπτου 12-19 και αγώνα 73-73. Μην κατάφέρνοντας η ομάδα να δραπετεύσει τα Καμποχωρα με νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, μπήκαμε στην παράταση χωρίς τους Λεγατο (τραυματία), Γιαννάκο (5 φάουλ), Ροκα (5 φάουλ), Νακοπουλος (5 φάουλ), εκεί αποβλήθηκαν με 5 φάουλ επίσης και οι Πατελιδας και Παρμενίδης τα παιδιά πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι στον Όμηρο που επίσης έπαιζε χωρίς 4 αθλητές που αποβλήθηκαν επίσης με 5 φάουλ χάνοντας δίκαια με 89-84. Μέτρια εμφάνιση από τους διαιτητές και κυρίως από τον κ. ΦΛΩΡΑΔΗ όπου έχασε πολλές φάσεις  βημάτων και τριών δευτερόλεπτων ενώ ο κ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ ήταν πολύ αυστηρος στα σφυριγματα των φαουλ και κυριως στις τεχνικές ποινές. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ομήρου, και γρήγορη ανάρρωση και περαστικά από όλους μας στον Σταμάτη.
Δεκαλεπτα: 23-18, 19-16, 19-20, 12-19 (16-11)

Όμηρος :(Μπολιας) Ζυγουρας 2, Μοσχουρης 8(1), Τσιριγωτης 25(2), Σιμιτσακης, Φεγγουδακης 5, Χατζηλαμπρου Μ, Μακριδής 2, Ανδρεάδης 2, Χατζηλαμπρου Ε 20(3), Κανελλοπουλος, Χαμετης 5(1), Αποστολίδης 19
ΦΟΒ: (ΑΜΕΝΤΑΣ - ΚΑΡΑΠΟΥΡΝΟΣ) Ροκας 14 (4), Λαμπρινουδης 13 (2), Πνευματικούδης, Λεγατος 10, Πατελιδας 8, Παρμενίδης 4, Γιαννακος 2, Μυτιληνου 11, Νακοπουλος 4, Γεωργιάδης 18 (4), Καρυτης, Λεωδης.

Κατασκευή ιστοσελίδων 2015 : Chiosstartup.com |-| Copyright Fovbc.gr