(Εφήβων) ΦΟΒ - ΙΩΝΕΣ 65-68

Την πρώτη του ήττα  γνώρισε το εφηβικό μας τμήμα σήμερα στο βουρειο από την αντίστοιχη ομάδα των Ιωνων. Σε τοπικό επίπεδο πρέπει να ανατρέξουμε στην σεζόν 2014-2015 για να βρούμε την προηγούμενη ήττα μας αφού το τμήμα μας είναι αήττητο για 3!!! ολόκληρα χρόνια. Άδικο το αποτελεσμα για εμάς, χωρίς να θέλουμε να αδικήσουμε την προσπάθεια των νικητών, αφού το παιχνίδι για 38 λεπτά ήταν στα χέρια μας ελέγχοντας τον ρυθμό  με τα παιδιά να έχουν μπει από το πρώτο λεπτό με νοοτροπία πρωταθλητη και να δείχνουν την ανωτερότητα τους με παθος βασικά στην άμυνα και έξυπνες επιλογές στην επίθεση με διάφορες πάνω από 5 πόντους. (Σκορ ήμιχρονου 29-23 και 3 δεκαλέπτου 44-37). Η αρχή του 4 δεκαλέπτου βρήκε τους Ίωνες  να μας μειώνουν στους 2 πόντους αλλά εκεί η   ομάδα μας βρήκε τις λύσεις και το ψυχικό σθένος πάλι να προηγηθεί με 57-50 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Εκεί μίλησε  η ατυχία και η δυστοκια  αφού στα τελευταία λεπτά χάθηκαν πάνω από 8 βολές  και τα επιπόλαια λάθη στις επιθέσεις μας βρήκαν ισόπαλους 59-59  και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Ίδια εικόνα και εκεί με πάρα πολλές χαμενες βολές και λειαπ, με την αντίπαλη ομάδα να το εκμεταλευεται και να κερδίζει στο τέλος. Συνολικά πρεπει από μέρους μας να χάθηκαν πάνω από 20 βολές σε όλο το παιχνίδι. Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές για το ωραίο θέαμα που παρουσίασαν σε ένα κατάμεστο βουρειο.

Δεκαλεπτα :17-10, 29-23, 44-37, 59-59 (παρ. 65-68)

ΦΟΒ (Αμεντας) : Στειρος 17, Μαρης, Παιδουσης 9(3), Κολλιαρος 7, Λεωδης 21(1), Βλαττας 4, Καρυτης 1, Κοκκινακης 6, Μπουλας, Ταουζης.

ΙΩΝΕΣ (Λαγός) : Μισαηλιδης, Φρεζουλης, Καρατζάνος 12, Στούπας, Ψαρος 8, Στακιας 10(2), Σκουφάρας 18(2), Σεραφείμ 2, Σουσουρης 13, Πρεντι. Τσιακαλης, Ντιμπρα 5.

Κατασκευή ιστοσελίδων 2015 : Chiosstartup.com |-| Copyright Fovbc.gr